Bílá houba na zahradě. Pozor, ne všechny jsou k jídlu
Na zahradě roste mnoho věcí. Vedle zeleniny, květin, stromů můžete narazit také na bílou houbu na zahradě. Mnoho lidí má tendenci je jíst, jelikož jsou to přece jenom houby a houby se jedí. Jenže mnohé z nich jedlé nejsou. Pojďme se je naučit rozpoznávat, ať si jste jistí tím, že vám nezpůsobí po požití zdravotní problémy.
Rostou vám na zahradě bílé houby?
Bílá houba na zahradě není ničím netradičním. Objevit se může opravdu kdekoliv. Rizikem se stává například tam, kde se běžně pohybují děti či domácí mazlíčkové. Obě dvě skupiny mají tendenci všechno jíst. Jak ale bylo zmíněno, ne všechny bílé houby vyskytující se na zahradě jsou zdraví neškodlivé. Některé mohou ublížit, minimálně způsobit nevolnost.
Bedla zardělá
Většinou u kompostu, pařezu nebo hned pod stromy se může nacházet bedla zardělá. Na první pohled mohou vypadat jako žampiony, ale opravdu se o žampiony nejedná. Jejich lupeny jsou bílé, klobouky také a velké zhruba čtyři a osm centimetrů. Později jsou až lehce okrové, lupeny mohou být až narůžovělé.
Pokud narazíte na tento druh hub, můžete konzumovat s čistým svědomím třeba v podobě houbových řízků.
Strmělka mlženka
Je tato bílá houba rostoucí na zahradě jedlá nebo ne? Přesně tuto otázku si můžete pokládat i v případě, že se na zahradě vyskytne strmělka mlženka. Jedná se o jedlou houbu, která má masité, bílé až jemně matné klobouky. Ty mohou být velké sedm až patnáct centimetrů. Někdy jsou jemně vyklenuté, později se dokonce vlní.
Strmělka listomilná
Pozor ale na strmělku listomilnou. Stejné jméno, jiné příjmení. A taky jiný efekt, který způsobí, když ji pozřete. Zatímco první zmíněná byla jedlá, tato je naopak jedovatá. A bohužel se nevyskytuje jenom v lesích, ale nachází si cestu i na české zahrady.
A jak ji od výše zmíněné rozpoznáte? Tím, že její klobouky jsou uprostřed lesklé a třeň je užší, většinou má pouze do jednoho centimetru.