Bydlení

Čerstvý vzduch do vašeho domu: jak ho ale získat v zimě?

Čerstvý vzduch je velmi důležitý pro naše zdraví. Zatímco v létě je velice jednoduché otevřít okna a nechat jej proudit do svého interiéru, v zimě může být problém. Deštivé nebo příliš vlhké počasí a k tomu mrazivé teploty nejsou tím, co bychom si do domu chtěli pravidelně pouštět. Přesto je ale třeba dosáhnout co nejlepšího vzduchu v domě. Jak na to bez kupování drahých čističek vzduchu? 

Pokojové rostliny 

Jedním z nejlevnějších a nejlepších řešení je pořídit si takové pokojové rostliny, které čistí vzduch. Škodlivé látky, které se objevují ve vzduchu, absorbují a vůbec jim to neškodí. Naopak to může být k jejich prospěchu. Platí, že jedna malá rostlinka samozřejmě nedokáže vyčistit velký prostor. Proto je vhodné investovat do většího množství rostlin, ideálně takových, které rychle rostou. Vhodné jsou například tyto druhy: zelenec, palmenka, voděnka, toulitka, spathiphyllum, scidapsus, potos nebo třeba ledviník. Čistí vzduch, a navíc jej zvlhčují. Co se týče potosu nebo zelence, to jsou rostliny téměř nezničitelné. 

Jednoduchý typ na větrání v zimě 

V jednoduchosti je krása. Odbornice na environmentální toxiny Lara Adlerová radí, jak máme v zimě větrat okna. Nezapomeňte, že větrání není třeba provádět dlouhou dobu. A tak vzniknul jednoduchý trik. Otevřete jedno okno – ne příliš do široka, stačí dvoucentimetrová škvírka. Pak otevřete nejbližší okno vedle tohoto okna a postupně stejným způsobem otevřete všechna okna v bytě. Jakmile to bude hotové, vraťte se k prvnímu oknu a zavřete jej. Postupně zavírejte všechna okna v takovém pořadí, v jakém jste je otvírali. Výsledkem je dostatečně cirkulovaný vzduch bez velkého ochlazení. 

Pozor na plynové sporáky 

Plynové sporáky jsou jedním z největších znečišťovačů vzduchu v domácnosti. Pokud na něm tedy vaříte, je vhodné vždy otevřít okno. Opět není třeba otvírat okno doširoka, postačí malá škvírka.