Zajímavosti

Antistresové omalovánky – jak na rozmývání?

Také vás pohltil trend antistresových omalovánek pro dospělé? Jste však zatím jen začátečníci, kteří si neví rady se spoustou zajímavých věcí, např. s rozmýváním pastelek? Které pastelky jsou pro tento účel nejvhodnější? A je lepší použít běžný štětec nebo ten, jejž lze naplnit vodou? Tyto palčivé otázky si teď zodpovíme.

Výběr pastelek

Protože dospělácké omalovánky ve světě momentálně frčí, je možné objevit na trhu obrovské množství rozmanitých výtvarných potřeb, které se na tuto oblast specializují. Jen akvarelových pastelek můžete najít na českých i zahraničních webech nepočítaně! Existuje vskutku velké množství druhů. A pro vás by samozřejmě bylo nejvhodnější skloubit kvalitu s rozumnou cenou. Takže jaké vybrat a podle čeho se rozhodovat?

Za synonymum nejvyšší dostupné kvality platí obvykle pastelky značek Faber Castell Derwent. K nejpoužívanějším patří Derwent Inktense s výraznými barvami. Lze je používat i nasucho, avšak teprve po rozmytí vyniknou jejich možná až příliš výrazné odstíny. Jejich cena se na internetu pohybuje podle počtu kusů mezi 650 Kč (balení 24 ks) a 1900 Kč (balení 72 ks). K tomu nesmíte zapomenout připočíst poštovné. Ještě dražší jsou však vysoce kvalitní akvarelové pastelky Faber Castell Albrecht Dürer, u nichž zaplatíte za pouhých 36 ks mezi 1510 Kč a 1670 Kč. Dále se prodávají po šedesáti a sto dvaceti kusech (jejichž cena činí až 4890 Kč, při zvláště luxusní dárkové kazetě dokonce i přes 9000 Kč). Je zřejmé, že pokud jste ve světě omalovánek teprve začátečníky, kteří si stres nechtějí přivodit, ale naopak se ho zbavit, zamíříte cenově někam níž. Naštěstí má trh něco výhodného i pro vás! Pastelky Koh-i-Noor Mondeluz! Vzhledem k tomu, že po výrobcích této značky rapidně stoupla poptávka, zvýšila se i jejich cena, stále ovšem zůstává v mezích snesitelnosti. Sedmdesát dva kusů těchto spolehlivých pastelek s výraznými odstíny můžete obdržet v kamenném obchodě za cenu 389 Kč, spokojíte-li se s krabicovým balením. Plechová kazeta vyjde samozřejmě dráž, není však vůbec nutná. Krabice je kvalitní a skrývá v sobě vedle pastelek také dvě ořezávátka a tři štětce různých velikostí. Začátečníci tedy mohou rovnou začít s kreslením a následným rozmýváním, nicméně…


Obyčejný štětec nebo plnicí?

Zkušenost říká, že štětec, který se dá naplnit vodou, vytvoří hezčí a působivější obrázek. Pochopitelně záleží na tom, jak vážně svou tvorbu berete. Kdo se touží pouze odreagovat a užít si barvení, tomu obyčejný štětec zřejmě postačí. Kdo si ale přeje mít ze svého obrázku veledílo, které zaujme i ostatní, ten by měl investovat do něčeho kvalitnějšího. Na českých webech jsou k dostání značkové štětce Derwent v ceně kolem 195 Kč. Skvěle poslouží i levnější varianta, vodou plnitelný štětec Kuretake, který se stejně jaké jiné podobné štětce prodává ve třech provedeních: detailer na nejmenší místečka, střední medium a na větší plochy large. Za 109 Kč pořídíte takřka stejný výrobek Water Colour Systém BrusH2O Detailer. Ostatní velikosti už jsou dražší, střední stojí 127 Kč a varianta large 145 Kč. Na druhou stranu není vůbec nutné kupovat všechny dostupné velikosti. I se štětcem označovaným jako detailer můžete pohodlně vybarvit velké plochy, aniž by vám námahou upadla ruka.

Nevýhodou plnicích štětců / štětcových popisovačů je skutečnost, že je často nelze dohledat v kamenných prodejnách, snad jen jejich velmi levné a prosté varianty, přiložené jako bonus k nějakým dětským omalovánkám. Není však nic jednoduššího než štětce zakoupit na internetu, stačí zadat do vyhledávače některý z výše uvedených názvů. Na poštovném lze mnohdy i ušetřit, pokud si objednávku vyzvednete osobně v Zásilkovně.

Jak používat vodou plnitelný štětec?

Jednoduše! Napusťte trochu vody třeba do kelímku. Odšroubujte spodní část štětce a vložte dovnitř. Stiskněte ji a nechte, aby vodu nasákla. Poznáte to podle unikajících bublinek. Není potřeba vtahovat do štětečku mnoho vody, stačí troška, vydrží vám dlouho. Ale samozřejmě záleží na tom, jak velkou plochu chcete rozmýt. Nikdy není problém štětec zase doplnit. Jakmile budete mít potřebné množství tekutiny, přišroubujte zpátky horní část a dejte se do díla. Doporučuji mít po ruce místečko, kam lze přebytečnou vodu odkapávat a kde si můžete čas od času štětec otřít. Než začnete s rozmýváním, otřete špičku např. do ubrousku nebo o novinový útržek. Jakmile učiníte první tah po papíře, štětec vypustí větší množství vody sám od sebe, proto jej netiskněte, stačí ho jen držet a rozmývat. Teprve až pocítíte, že vody ubylo, lehce jej stiskněte a před použitím zase otřete. Rozmývejte pomalu a s citem, nepřebíhejte z tmavých tónů (např. z černé barvy) rovnou do světlých, promíchaly by se a vznikl by nežádoucí „špinavý“ odstín. Lépe je rozmývat jednotlivé barvy a přesahovat z jedné do druhé jen v případě, že k sobě ladí, např. mezi červenou, oranžovou a žlutou. Hezky se tím zvýrazní.

Malý tip na závěr!

Jestli vás rozmývání začne po čase nudit, nezoufejte! Pokud jste se rozhodli pro pastelky Mondeluz, udělali jste správně. Můžete je totiž používat i nasucho beze strachu, že tím utrpí kvalita vaší výsledné kresby. K rozmývání se lze přece kdykoli vrátit i později. Pastelky pochopitelně pracují jinak v závislosti na typu papíru, na povrchu těch kterých omalovánek. Na některých mohou zanechávat výraznější bílá místečka, ale tuto drobnou vadu na kráse snadno vyřeší přítel blender (bezbarvá pastelka, která mísí odstíny), anebo starší pastelky, jež se každému z nás jistě povalují po šuplících, např. Jolly či Conté. Není nic snazšího než vyzkoušet všechny a bláznivě experimentovat!