Bydlení

Jak bojovat proti slimákům?

Během léta se musí zahrádkáři potýkat s nejedním problémem na zahradě. Rostliny totiž můžou napadnout nejen choroby, ale také je mohou napadnout škůdci, konkrétně slimáci. Pokud se vyskytnout choroby nebo škůdci na zahradě, může dojít ke zničení úrody, o kterou se tak velice pečovalo. Pokud chcete během léta opravdu sklízet hojnou úrodu, je třeba bojovat hlavně proti zmiňovaným slimákům, kteří vylézají ze svých domovů ve chvíli, kdy zaprší. Buďte proto na ně připravení.  

Nabízí se však otázka, jak se slimáky bojovat. Existuje rovnou několik způsobů, jak se slimáky bojovat efektivně a jak s nimi rychle zatočit. Na úvod je však třeba si tohoto škůdce trochu představit. Jedná se o suchozemského nahého plže, který pochází z čeledi slimákovitých. Milují hlavně temné prostředí, kde se teploty pohybují v rozmezí mezi třinácti až osmnácti stupni. Jak jsme zmínili, ze svých domovů vychází hlavně po dešti, proto je třeba s nimi počítat a nepodcenit je.  

Jak se zbavit slimáků? 

  • Sbírejte je. Tím nikdy nic nezkazíte, navíc budete mít jistotu, že se nikam dál nepohnou a že vaši úrodu nezničí. Ideálně je sbírejte po ránu či za soumraku. Vysoké teploty totiž mohou slimáky zahnat zpátky do jejich domovů.  
  • Solte je. To je také efektivní způsob, jak se jich zbavit. Stačí si vzít pytlík soli a každého slimáka, kterého najdete, posolte. Slimák se pod tíhou soli doslova rozpustí a nebude žádnou hrozbou pro vaši úrodu.  
  • Sázejte to, co slimákům nechutná. Je to sice těžké vycházet těmto škůdcům vstříc, ale je to taky možnost, jak předcházet tomu, aby vaši úrodu nezničili. Stačí, když rostliny, které jim nechutnají, zasázíte na okraje záhonů. Tím je odradíte. Slimáky doslova odpuzuje hortenzie, levandule, také chrpa, dále kosatec, tymián, petržel nebo měsíček a bodláky.