Zdraví

Jak správně vytáhnout klíště

Teplé dny jsou spojené také s vysokým výskytem klíšťat, které snadno chytíte nejen v lese, ale také ve vysokých trávách, loukách nebo jen u vás na zahradě. Klíště je nutné správně a co nejrychleji vytáhnout, aby nedošlo k infekci, hned, jak na něj narazíte či si ho všimnete. Jak ale klíště správně vytáhnout, jakých chyb se vyvarovat a na co si dát pozor? Pojďme si prozradit veškeré často pokládané otázky a připravme se na brzy přicházející jaro. 

Jednoduchý návod na odstranění klíštěte 

Nejdříve si připravte potřebné pomůcky. K vytažení klíštěte můžete použít pinzetu, klíšťky nebo kartu na vytahování klíšťat. Doporučuje se také použít rukavice a dezinfekci. Před vytažením místo s klíštětem dezinfikujeme, poté pomocí zvolené pomůcky chytíme klíště a pomalu kýváme ze strany na stranu, dokud se klíště nepustí. Po vyjmutí klíštěte na místo použijeme opět dezinfekci. Vyndané klíště je možné spláchnout do záchodu či spálit. Pokud by se Vám nepovedlo vytáhnout klíště celé, vyhledejte pomoc lékaře. 

Jakých chyb se vyvarovat? 

  • klíště vytáhněte co nejdříve, nečekejte do druhého dne 
  • na klíště nepoužívejte žádné masti 
  • klíště nevytahujte pouze prsty (pouze v případě, kdy není jiná možnost) 
  • sledujte místo po vyndání klíštěte 
  • klíště nenechávejte žít po vyndání 
  • při vytahování s klíštětem netočte 

Jak dlouho sledovat místo po vytažení klíštěte? 

Místo po vytažení klíštěte pravidelně kontrolujte po dobu dvou až tří týdnů. Pokud se objeví malý červený flíček, který vás bude svědit, nic se neděje a není nutná panika, jedná se o normální reakci. Pokud se však objeví velká zarudlá skvrna, která uprostřed vybledne, je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře. 

Klíšťata jsou velice nebezpečná a způsobují vážné zdravotní komplikace. Vyvarujte se proto zmiňovaným chybám a nezapomeňte místo po klíštěti řádně dezinfikovat a kontrolovat. Vyhnete se tak borelióze nebo jinému závažnému onemocnění.