Zdraví

Slepé střevo jako zrádná nemoc. Víte, jak se projevuje?

Když se řekne slovo “nemoc”, každý si představí angínu nebo chřipku, tedy onemocnění, které je sice nepříjemné, ale vyskytuje se velmi často. Jen málokdo si vybaví horší onemocnění, kterým člověk může trpět. Mezi stále častěji se objevující onemocnění se řadí i zánět slepého střeva, který je poměrně zrádný. I když se zánětu říká zánět slepého střeva, je to spíše zánět červovitého výběžku slepého střeva, tedy až jeho konce.

Stále přibývá případů, kdy dochází k akutnímu zánětu. Ten se rozvíjí velice rychle, dokonce jsou případy, kdy byl pacient ohrožen na životě. Pokud se však jedná o chronický zánět, nepoznáme ho tak dobře a rychle, jelikož se rozvíjí dlouhodobě a je doprovázen různými bolestmi břicha.

Otázkou však může být, proč zánět vzniká, co je jeho důvodem? Dříve se tvrdilo, že za zánět slepého střeva může polykání žvýkaček nebo škrkavky. Nyní se však ví, že onemocnění je nepředvídatelné a že může být vyvoláno čímkoli, co jen trochu nezapadá do vašeho každodenního života a stravování.

Jak se nemoc projevuje?

Ať už nemoc vznikla z jakéhokoli důvodu, je třeba vědět, jak se nemoc projevuje, abychom ji podchytili včas a by včas začala léčba. Mezi nejtypičtější příznaky patří bolesti v oblasti pupku, dále také nemoc v pravém podbříšku. Vyskytnout se může zvracení, dále také zvýšená teplota nebo případně se dostaví i nechutenství. Příznakem je i zrychlený tep a případně velmi citlivé břicho na pouhý dotek.

Jak se zánět slepého střeva léčí?

Důležité je také vědět, jak se vůbec léčí zánět slepého střeva. Ať už se jedná o akutní nebo o chronickou podobu nemoci, je třeba být hospitalizován v nemocnici. Následuje operativní zákrok, po němž vládne jednodenní hladovka. Po propuštění do domácího léčení je léčba individuální, většinou následuje přísná dieta a případně ledové obklady.